За нас

Основно училище „Христо Смирненски“ с. Ореховица има дълъг исторически път. Първият учител в селото още в далечната 1872 година, по време на турското робство, е бил Петър Христов /1838-1902/. Роден е в ловешкото село Български извор. По- късно той става свещеник в църквата „Св. Симеон Стълпник“ в с. Ореховица. Първото училище е създадено от него, като няма единство в историческите източници точно в коя година е открито училището- 1872 или 1875. Три години след Освобождението- през 1881 училището е настанено в сграда, намираща се на мястото на съвременното училище, която е била от две стаи и параклис. Първите сведения за учениците са от 1897/1898 година- 118 ученика в четири отделения /класове/. От учебната 1919/20 година училището става основно и се открива първия прогимназиален клас. Съвременната сграда на училището е построена от 1932 до 1934 година, а през 1960/62 г. е издигната пристройка към сградата.
До 1935 година училището се е наричало Ореховско основно училище, след това до 1944 година- „Княгиня Мария Луиза“, а след деветосептемврийския преврат носи името „Христо Смирненски“.
Учители и директори в училището са били хора родени както в селото, така и от далечните краища на родината ни- например Стойна Величкова и Антон Иванов- родени в гр. Кратово, намиращ се в съвременната република Северна Македония. В първите години след Освобождението учители са били Крачун Търмона, Радул Трифонов, Нино Христов, Марин Шестаков, Ксанта Константинова, Стойна Величкова, Георги Величков, Екатерина Пешева, Цанка Цанова и други.

Директори на училището са били Васил Бешов, Иван Цеков, Милка Бемберска, Йотко Йотов, Стоян Миков, Петрушка Петрова, Благовест Петков. Настоящ директор от 2016 година е Здравко Пенев.

След влизане в сила на новия Закон за предучилищното и училищно образование, приет през 2016 година, новата нормативна уредба и след постъпването на новия директор, ОУ „Христо Смирненски“ започна с бързи темпове да преминава от аналоговия начин на работа към дигиталния. От същата година училището има интернет сайт и страница във Фейсбук. От 2017/2018 година директорът въведе и електронен дневник, а от учебната 2019/2020 година училището работи само с електронен дневник. Изцяло се обнови компютърния кабинет. Училището получи през 2017 година ново оборудване- компютри, монитори, клавиатури, както и интерактивна дъска.

ОУ „Христо Смирненски“ е средищно училище. В него се обучават освен ученици от с. Ореховица, така и ученици от селата Брегаре и Гостиля.

Богато с историческото си минало, работещо с плам и дръзновение, уверено гледащо в бъдещето, ОУ „Христо Смирненски“ ще продължава да бъде духовно огнище, средище на образованието, културата и възпитанието.